Diagnostik Arıza Tespiti

Elektronik Beyin Kontrol Ünitesi ile donatılan araçların iç ve dış parçalarını mikroçipler aracılığıyla tarayan diagnostik test, pek çok işlem için kullanılabilir.

Diagnos / Arıza Tespit

Test sonucunda arızalı parçalar görünse de arıza nedeni belirlenemez. Bunun için ustaların değerlendirme yapması gerekir. Kısacası gelen hata kodlarını doğru okuyabilmek ve doğru kararları vermek için ustanın tecrübesi önemli bir kriter olmalıdır. Arıza tespiti yapan bu sistem, yardımcı cihazlardan oluşur. Araçta oluşan veya oluşabilecek zararın durumu belirlenir ve cihazlar bunu bildirir. Sorunun nedenini anlamak için de uzman desteği gerekli olur. Cihazı okumak ve görülen sorunların arkasındaki nedeni anlamak için dizel servisi uzmanlarından yardım almak gerekir. 

Diagnostik Test Nedir? Ne için Yapılır?

Bir tıp terimi olarak bilinen diagnostik, tespit ve teşhis anlamlarına gelir. Araçlarda oluşan veya oluşabilecek arızayı; sensör ve mikroçipler yardımıyla tespit eden bu test özel cihazlarla yapılır. Böylece araç arızası kısa zamanda doğru bir biçimde tespit edilir. Diagnostik test, araçların mevcut durumunu en kısa zamanda belirler. Test olmadan aracın arızasını net bir şekilde yapmak zor olabilir. Ayrıca detaylara da hâkim olmak zor olabilir. Arızayı bulmayı sağlayan bu test, cihazlar sayesinde durumu doğru şekilde belirler. Arızaların ilk aşamasında dahi tespit yapan bu cihazlar, sorunu engellemeyi sağlar. Bu sayede zamandan ve maddi külfetten tasarruf edilmiş olur. Beklenmedik arıza ve yolda kalmaları da engelleyen diagnostik test cihazları, aracı ince detaylarıyla birlikte tarar. Bu sayede gereksiz yere yapılan parça değişimleri de engellenmiş olur. Bu test ile her marka ve model araç taranabilir ve sonuçlardan yola çıkılarak uygun tamir adımları izlenebilir. Uzmanların yaptığı test sonucunda gerekli değerlendirmelerden sonra uygun işlemler yapılır ve araçların arızaları giderilir. Her araç için gereken test süresi değişkenlik gösterse de işlem genellikle 5-10 dakika kadardır. Bu sürecin sonunda usta değerlendirme yaparak sorunların altında yatan nedeni bulur. Arızaların tespitinde kullanılan diagnostik test, henüz ortaya çıkmayan, ancak çıkması mümkün olan arızaları da tespit edebilir.

Diagnostik Test Nasıl Yapılır? Neler Tespit Edilir?

Modern araçlarda konumlanan Elektronik Beyin Kontrol Ünitesi ile haberleşmeyi sağlayan ve aracın her türlü aksamı hakkında bilgi veren diagnostik test cihazları; arızayı okumayı, hata kodunu silmeyi ve kodlama yapabilmeyi sağlayan cihazlardır. Daha pek çok işlevi olan bu cihazların kullanımı ile diagnostik test yapılmış olur. Testin yapılabilmesi için uygun cihazlara ve uzmanlara ihtiyaç vardır. Kodları okuyabilen ve gerekli durumlarda düzeltebilen uzmanlar, gerek görüldüğü takdirde aracın parça değişimini de yapar. Bazı durumlarda ise yalnızca onarım ve bakım işlemleri yeterli olur. Diagnostik testle; motor elektroniği, klima, direksiyon, gövde bilgisayarı, alarm, far, elektronik el freni, yakıt yönetimi, dış aydınlatmalar ve akü kontrolü incelemesi yapılabilir. “Diagnostik test nedir?” sorusunun cevabı ise; aracın iç ve dış aksamlarının özel cihazlar ile görüntülenmesi ve arızalarının tespit edilmesi işlemi olarak verilir. Dizel servisi tarafından yapılması gereken bu işlem, daha pek çok açıdan rahatlık ve fayda sağlar. 5 ila 10 dakika arasında gerçekleşen test, bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Aracın sorunlarının durumu ve sayısı bu süreye etki eder. Aracın arıza lambası yandığında bu testi yapmak gerekir. Ancak arıza meydana gelmeden önce düzenli olarak diagnostik test yaptırmak daha doğru olur. Bu sayede sorunlar başlamadan önlenir ve aracın ciddi arızalar ile karşılaşması engellenir. 

Hemen Ara Yol Tarifi
X